Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/pptocyqv61pl/public_html/evdersleri.com/engine/classes/templates.class.php on line 202 6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Türk Askerinin Cesareti Konu Cevapları » Evdersleri.com - Evdeki Yardımcınız

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Türk Askerinin Cesareti Konu Cevapları


6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Türk Askerinin Cesareti Konu Cevapları
6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları
2. Tema Milli Mücadele ve Atatürk
Sayfa 44, 45, 46, 47, 48, 49
Türk Askerinin Cesareti Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

TÜRK ASKERİNİN CESARETİ
HAZIRLIK ÇALIŞMALARI


6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 44 Cevabı

1. "Çanakkale Savaşı ve Çanakkale Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk” konularında yaptığınız araştırma sonucu edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

    Cevap: Bölgeyi ve arazi durumunu Balkan Harbi yıllarından biliyordu. Bolayır’da 8 Şubat 1913-10 Ağustos 1913 tarihleri arasında görev yapmıştı.Düşmanın ilk çıktığı yere zamanında müdahale etmesi ve onları durdurması tarihi niteliktedir. İlk müdahale, Mustafa Kemal Bey’in stratejik bakışındaki doğru ve isabetli tutumdan kaynaklanmıştır. Bu yerinde müdahale olmasaydı, savaşı daha başında kaybedebilirdik. Beşinci Ordu Komutanı Liman von Sanders’in, bölgede birlikleri dağıtma ve düşmanı karşılama kararını hatalı bulmuş ve bunu Başkomutan Vekili ve Harbiye Nazırı Enver Paşa’ya bildirmiştir. 3 Mayıs 1915 tarihli mektubunda Enver Paşa’yı şu ifadelerle uyarır: "Maydos Bölgesi Kuvvetlerini komuta ettiğim zaman, aldığım tertibat ile düşmanın karaya çıkmasına imkân verilmeyebilirdi.10 Ağustos 1915 günü Anafartalar Zaferi’ni kazandıran büyük hücumda, önce kendisi siperden çıkarak kişisel cesaret göstermiştir. Anafartalar Muharebeleri sırasında bir şarapnel parçasıyla göğsünden yaralandı. Şarapnel kalbinin üzerinde duran cep saatini parçaladı. Göğsünde hafif yara açtı. Ancak bunun bile duyulmasını istemedi ve yanında bulunan subayı uyararak "Sus!” dedi. Bununla askerin moralinin bozulmasını önledi ve savaşma azmini devam ettirdi

2. "Vatan” kelimesinin sizde çağrıştırdığı duygu ve düşünceler nelerdir? Açıklayınız.

    Cevap: Vatan, "Bir milletin üzerinde hür ve bağımsız olarak yaşadığı toprak parçası, bir devletin egemenlik sahası” anlamına gelmektedir. Vatan kelimesi bende özgürce yaşamayı çağrıştırıyor. Vatanımda özgür, bağımsız ve eşit bir şekilde yaşıyorum. Bunun yanında vatan bana, uğruna canlarını feda eden kahramanları, birlik ve beraberliğimizi çağrıştırıyor.

1. ETKİNLİK

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 46 Cevapları


A) Metinden alınan aşağıdaki kelimelerin anlamlarını tahmin ederek yazınız.

Kelimeler Tahminim

    nişan: belirti,im,iz.
    Mehmetçik: Türk askeri.
    rütbe: aşama, mertebe.
    bahtiyar: mutlu
    intiba: tesir
    siper: askerlerin düşman mermi ve topundan gizlenmek için kazdıkları derin çukur
    feryat: çığlık
    cesaret: güç
    nazik: nezaketli ince ruhlu kimse
    hayret: şaşırma

B) Tahminlerinizin doğruluğunu TDK (Türk Dil Kurumu) Türkçe Sözlük’ten veya internet sayfasındaki (tdk.gov.tr) Güncel Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz.

* Tema boyunca öğreneceğiniz kelime ve kelime gruplarını ders kitabınızın sonunda bulunan "Kelime Defterim” bölümüne yazınız.

2. ETKİNLİK

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 47 Cevapları


Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

1. Metinde geçen olaylar kimin ağzından anlatılmaktadır?

    Cevap:

2. Avustralyalı komutanın Türk askerlerini sevmesini ve onlara hayran olmasını sağlayan olay nedir?

    Cevap:

3. Türk askeri, kendi hayatını tehlikeye atarak İngiliz Yüzbaşı’ya niçin yardım etmiş olabilir? Anlatınız.

    Cevap:

4. Yaralı hâlde yatan İngiliz Yüzbaşı’ya Türk askerleri ateş etmeye devam etseydi, hatırayı anlatan Avustralyalı komutanın Türk askerine bakışı nasıl olurdu? Açıklayınız.

    Cevap:

5. Olayın yaşandığı cephede bir asker olsaydınız İngiliz Yüzbaşı’yı kurtaran cesur asker, sipere döndüğünde ona neler söylerdiniz?

    Cevap:

6. Bu metni siz yazmış olsaydınız metne hangi başlığı koyardınız?

    Cevap:

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki hikâye haritasını "Türk Askerinin Cesareti” metninden hareketle doldurunuz.

Cevap:

    Konu:
    Kahramanlar:
    Yer:
    Zaman:
    Olay:
    Ama Fikir:

4. ETKİNLİK

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları


A) Çanakkale Savaşı’nda komutan olduğunuzu ve taarruza geçmeden önce askerlerinize bir konuşma yapacağınızı hayal ediniz. Konuşma metninize etkileyici bir hitap ifadesiyle başlamayı unutmayınız. Metninizde "özveri, sorumluluk, bayrak, vatan, bağımsızlık, şehitlik” kelimelerini kullanınız.

    Cevap:

Konuşmanızı aşağıdaki plan doğrultusunda hazırlayarak arkadaşlarınıza sununuz.

Konuşma Planı

Konuşmama hangi hitap ifadesiyle başlayacağım?

    Cevap:

Konuşmamda nelerden bahsedeceğim?

    Cevap:

Konuşmamda askerleri etkilemek için ses tonumu ve beden dilimi nasıl kullanacağım?

    Cevap:

Konuşmamda hangi anahtar kelimeleri kullanacağım?

    Cevap:

Konuşmamı hangi ifadelerle sonlandıracağım?

    Cevap:

5. ETKİNLİK

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları


Arıburnu Cephesi’nde savaşan ve İngiliz Yüzbaşı’nın yardım çağrısını duyan Türk askerleri arasında nasıl bir konuşma geçmiş olabilir? Öğretmeninizle oluşturacağınız grubunuzla karşılıklı konuşma metni yazarak bu konuşmayı sınıfta canlandırınız. Canlandırma sırasında beden dilinizi etkili bir şekilde kullanınız.

    Cevap:

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki yüz ifadelerini inceleyiniz. Bu yüz ifadelerinden hangisi, Arıburnu) Cephesi’nde yaralanan Yüzbaşı’nın sipere getirilmesini emreden İngiliz Komutan’ın takındığı yüz ifadesi olabilir?

    Cevap:

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bir anı araştırınız.


    Cevap:  Atatürk Hakkında Araştırma

1881’de Selanik’te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir. Sırasıyla, Mahalle Mektebi, Şemsi Efendi Okulu, Selanik Mülkiye Rüştiyesi, Selanik Askeri Rüştiyesi, Selanik Askeri İdadisi, Harp Okulu ve Harp Akademisi’ne gitti. 1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni tarafından adına "Kemal” ilave edilerek Mustafa Kemal adını aldı.
Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılınca Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma uyarınca vatan topraklarının işgalinin başlaması üzerine Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattı.

Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılması ile Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Gazilik unvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı. Mustafa Kemal, 29 Ekim 1923’de cumhuriyetin ilan edilmesi ile beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.
1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis tarafından "Atatürk” soyadı verildi. Atatürk, gerçekleştirmiş olduğu inkılâplar ile Türkiye Cumhuriyeti’nin medeni ülkeler seviyesine çıkmasını sağladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu.
Atatürk’ün hayatı, Türk milleti için adanmış, destansı bir yaşamdır.
Etiketler : 6. Sınıf, Meb Yayınları, Ders Kitabı Cevapları, Türkçe

Sosyal Paylaşım :

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yorum Ekle