Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/pptocyqv61pl/public_html/evdersleri.com/engine/classes/templates.class.php on line 202 7. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Hızlı İletişim Güçlü Toplum Cevapları » Evdersleri.com - Evdeki Yardımcınız

7. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Hızlı İletişim Güçlü Toplum Cevapları7. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Hızlı İletişim Güçlü Toplum Cevapları
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları
1. Ünite Birey ve Toplum
Sayfa 24, 25, 26, 27, 28, 29
Hızlı İletişim Güçlü Toplum Etkinlik Soruları ve Cevapları

7. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 24 Cevabı

İletişim araçlarını kullanmadığınız bir gün düşünün. Günlük hayatınız nasıl etkilenirdi? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

    Cevap: Toplumdan dışlanmış hissederdik, kendimizi yanlız ve çaresiz hissederdik. Diğer insanlar hakkında, kim nerede ne yapıyor nasıl yaşıyor vb düşüncelere sahip olurduk. Sadece kendimizin görüp dokunabileceğimiz kişlerle iletişim kurar ve onlardan haberdar olabilirdik. Diğer insanlar ve yerler hakkında habersiz olurduk.

7. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 25 Cevabı

Geçmişte ve günümüzde kullanılan iletişim araçlarını belirleyerek aşağıdaki zaman çizelgesine örnekte olduğu gibi yazınız. Sosyal değişimde en fazla etkisi olan aracın hangisi olduğunu tartışınız.

 

Sosyal değişimde günümüzde en fazla etkisi olan iletişim aracı Televizyon, İnternet ve cep telefonudur. Bunlar arasında özellikle akıllı telefonların yayınlaşması ile kendini daha da ön plana çıkarmaktadır. Akıllı telefonlarda internet kullanımı insanlara artık dünyayı küçültmüş ve anlık olarak tğm dünyanın her olaydan haberdar olmasına yol açmıştır.

Okulunuzda yapacağınız bir etkinlik için hangi iletişim araçlarıyla duyuru yaparak arkadaşlarınızın katılımını artırabilirsiniz? Söyleyiniz.

7. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 26 Cevabı

Günümüzde hangi iletişim aracı insanlar üzerinde daha etkilidir? Bunun sebebi nedir? Söyleyiniz.

    Cevap: Televizyon ve akıllı telefonlar çünkü; her evde televizyon ve artık nerdeyse her kişinin gelişmiş cep telefonunun olması sanki tüm dünyayı insan cebine sokmuştur. Cep telefonları sayesinde insanlar mahllesinden, şehrinden ülkesinden ve tüm dünyadan çok kısa sürede haberdar olmaktadır.

7. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 28 Cevabı

Beyaz şapka : (Tarafsız ve objektiftir. Bilimsel ve net bilgiler verilir) = Cep telefonu ile iletişim daha kolay ve çok hızlı bir hal almıştır.Kırmızı şapka : (Duygusal bir bakış açısı vardır) = Sevdiklerimizle arkadaşlarımızla, eş dostla iletişim halinde olmamızı sağlar.
Siyah şapka : (Karamsar ve kötümserdir, olumsuz yönlere odaklanır): Vaktimizi çalar, zaman kaybı olur. Sosyal özelliğimizi azaltır içe kapanık kişiler oluruz.
Sarı şapka : (İyimser ve olumlu
düşünme ile ilgilidir.): Olumsuz bir durum söz konusu olduğunda çevremizdekilere haber verebiliriz. Bu sayede zor durumların kurtarıcısıdır.
Yeşil şapka : (Yaratıcılık ve yeni fikir üretme ile ilgilidir.) . Teknolojik gelişmeleri ve ilgi - yeteneğimizle ilgili her trülü bilgiye çok kolay, hızlı ulaşırız. Yakından takip ederiz.
Mavi şapka : (Mavi serinkanlılığı temsil eder. Özetleyici ve birleştiricidir) = Kısaca kullanım alanına göre telefonlar hem olmu hem de olumsuz özelliklere sahip bir iletişim aracıdır.

Değerlendirme:
  • Temel Bilgiler: İletişim, haberleşme
  • Duygular: Bağ kurma, iletişim
  • Fırsatlar: Yeni ve güncel bilgiler
  • Tehditler: Sosyaleşmekten alı koyma
  • Yeni çözümler: Amacına uygun kullanma, iletişim ve faydalı biligler için kullanım.
  • Ortak ve farklı yönler: İletişim - Yarar - zarar


7. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 29 Cevabı

Aşağıda verilmiş olan medya araçlarının kullanım amacını örnekte olduğu gibi Sizde işaretleyiniz. (Haber – Eğitim – Eğlence – Alışveriş
Sosyal – Medya)


 Bir iletişim aracı seçerek bu aracın insanlar arasındaki iletişimi nasıl sağladığını yazınız.

    Cevap: Akıllı Telefonu seçtim: Akıllı telefonlar insanlar arası iletişimi kolay ve hızlı olması sebebiyle faydalı, insanlar arası sosyal bağları, konuşmayı, yüz yüze olan ilişkileri azalttığı için olumsuz olarak etkiler. Akıllı telefon kullanımı her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Bu ise yüz yüze samimi iletişimleri azatmakta ve insanların kalabalıklar içinde yalnızlık çekmelerine yol açmaktadır.

Seçtiğiniz iletişim aracının sosyal hayatınızdaki değişime etkisini açıklayınız.

    Cevap: Cep Telefonu ulaşım kolaylı ve hızlılığı ile bizleri daha fazla sosyalleştirmesi gerekirken, aksine bizleri birbirimizden koparmakta, yüz yüze ilişkileri yok etmektedir. Kendi evimizde bile e-posta ile haberlerşir olduk. Komşuluk ve akrabalık bağları yok olmaya yüztuttu. Bizleri sosyalleştirmiyor, sanki soyal hayattan koparıyor. Kullanımı doğru olmadığı sürece cep telefonları bizleri toplumdan ve çevremizden koparmaktdır

Medya araçlarının kültürel değişime etkisi ile ilgili düşüncenizi yazınız.

Etiketler : Sosyal Bilgiler, Meb Yayınları, Kitap cevapları

Sosyal Paylaşım :

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yorum Ekle