Ahmed Arif Kimdir

ELİF NAZ HAYBER

Yönetici
Katılım
1 Kas 2017
Mesajlar
256
Puanları
28
Ahmed Arif Kimdir

Ahmed Arif, 23 Nisan 1927 tarihinde Diyarbakır’da doğdu. Bebekken annesi Sâre'yi kaybetti, bu yüzden hayatı babasının yeni eşleriyle devam edecekti. Sekiz Kardeşin en küçüğü olan Ahmed Arif Diyarbakır’dan babasının memur olması sebebiyle Diyarbakır'dan sonra Siverek’le tanışmıştır. Okuma yazmayı ilkokuldan önce anaokulunda öğrenen Ahmed Arif, ortaokulu Urfa’da, liseyi yatılı olarak Afyon’da okudu ve şiir sanatı en fazla Afyon’da kendini gösterdi. İlk şiiri Seçme Şiirler Demeti Dergisi'nde 1940’da yayımlandı ve 10 lira telif ücreti aldı. Askerliğini İstanbul Riva’da yaptı ve üniversiteyi Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nde okudu. 1951 ve 52 de iki kez tutuklandı be sebeple yükseköğrenimini tamamlayamadı. Çeşitli gazetelerde çalıştı. 1968 yılında Hasretinden Prangalar Eskittim kitabı çıktı ve korsan hariciden 23 baskı yaptı. Yine aynı adla kendi seslendirdiği şiir kaseti 20 binden fazla sattı. Gerçek adı Ahmed Önal şair bir kalp krizi sonucu 2 Haziran 1991 yılında hayata veda etti.
 
Katılım
16 Ağu 2018
Mesajlar
1
Puanları
1

Gerçek adı Ahmed Önal olan şair, Diyarbakır’da doğmuş ve şiir yazmaya küçük yaşlarda başlamıştır. Askerlik görevini yaptıktan sonra Ankara Üniversitesi’ne kayıt olsa da öğrencilik döneminde tutuklandığı için mezun olamamıştır. Farklı gazete ve dergilerde şiirleri yayımlanan Ahmed Arif, hapishanedeyken ya da kendi tabiriyle Makamı Yusuf’tayken bir sürü işkenceye maruz kalmış, tıpkı hayranı olduğu Nazım Hikmet gibi o da haksız yere hapis yatmıştır.

Hasretinden Prangalar Eskittim isimli şiir kitabı, Türkiye’de en çok basılan kitaplar arasına girmiş, dizeleri Cem Karaca, Zülfü Livaneli, Fikret Kızılok, Suavi gibi sanatçılar tarafından seslendirilmiştir. Kısacası; toplumcu gerçekçilik akımını benimseyen şair, hem vatan hem de aşk şiirleri ile en çok sevilen isimlerden biri olmuş, saygı ve özlemle anılan edebiyatçılarımız arasında yerini almıştır.

Adiloş Bebe, Ay Karanlık, Suskun, Sevdan Beni ve daha pek çok unutulmaz şiiriyle tanıyoruz Ahmed Arif’i! Tabii, bir de hiçbir zaman ulaşamadığı büyük aşkı Leyla Erbil’e yazdığı mektuplarla. Leylim Ley ismiyle kitap haline getirilen mektuplar, şairin yazar Leyla Erbil’e ne kadar aşık olduğunu açıkça gösterir nitelikte. Ama elbette söyleyeceklerim bunlarla bitmiyor. Zira Türk edebiyatının en ünlü şairleri arasında olan Ahmed Arif’e dair bilinmesi gereken daha bir sürü şey var. Mesela; bir Beethoven klasiği olan 9. Senfoni en çok sevdiği eserler arasındaymış. Ayrıca hem Tolstoy hem de Dostoyevski hayranıymış. Yılmaz Güney için de “kardeşimdir” diyen şair, onun yönetmenliğini hep çok beğendiğini söylermiş. Ayrıca gerçek şu ki at binme konusunda epey iyi olan Ahmed Arif, günde 4 paket sigara içmesine rağmen sigaranın kokusuna katlanamıyormuş.
 

Yeni Konular

Yandex.Metrica
Üst Alt