OSMAN TURAN KİMDİR? ESERLERİ NELERDİR?

Katılım
25 Ara 2018
Mesajlar
16
Puanları
1
Osman Turan, 1914 yılında Trabzon’un Akçaabat ilçesinde Soğanlı köyünde dünyaya gelmiştir. Başarılı bir eğitim ve öğretim hayatı olmuştur. Tarihçilik alanında yaptığı çalışmalarla bilinen bir siyasetçidir. Selçuklu Tarihçiliğinin kurucusu olarak kabul edilmektedir.

On İki Hayvanlı Türk Takvimi üzerine yaptığı tez çalışmasıyla doktorasını almıştır. Tarihçilik alanında Selçuklu Tarihi üzerine çeşitli çalışmalar yaparak akademik kariyerini ortaya koymuştur. Osman Turan. 1944 yılında doçent, 1951 senesinde de profesör olarak çalışmalarına devam etmiştir.

Çok sayıda müstakil eser yazmasıyla birlikte ansiklopedik çalışmalara madde yazımı konusunda da katkılar sunan münevver bir şahsiyet olma özelliğine sahiptir. Akademik hayatında sürekli olarak üretmiştir. 1978 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Türk tarihçiliği alanında önemli çalışmalar yaparak iktisat tarihi noktasında da kaynak eserler oluşturmuştur. Eserleri günümüzde de hala istifade edilen eserler arasında bulunmaktadır. Bu bakımdan ülkemizin en önemli şahsiyetlerinden biri olarak yerini ve değerini korumaktadır.

Osman Turan’ın eserleri şu şekildedir:

*On İki Hayvanlı Türk Takvimi

*Selçuklular Tarihi ve Türk İslam Medeniyeti

*Türk Cihan Hakimiyeti Mefkuresi Tarihi (iki cilt)

*Doğu Anadolu Türk Devletleri Tarihi

*Selçuklular ve İslamiyet

*Türkiye Selçukluları Hakkında Resmi Vesikalar

*Selçuklular Zamanında Türkiye

*Türkiye’de Manevi Buhran Din ve Laiklik

*Türkiye’de Komünizmin Kaynakları

*Vatanda Gurbet

*Türkiye’de Siyasi Buhranın Kaynakları
 

Yeni Konular

Yandex.Metrica
Üst Alt