normal_postGönderen Konu: Konsantrasyon Problemleri Nasıl Çözülebilir  (Okunma sayısı 1572 defa)

 • yuzhayal
 • Site Yöneticisi
   Çevrimdışı
   *
   İleti: 2144
   Tesekkur Aldı 71


   Konsantrasyon Problemleri Nasıl Çözülebilir?

   1.   Beyninizden aynı anda iki işi yapmasını beklemeyin. Fransa’nın eski başbakanlarından Climencau’ya başarısının sırrı sorulduğunda ““Saçımı Tararken Yalnız Saçımı Düşünürüm.” demiştir. Siz de o anda ne yapıyorsanız bütün dikkatinizi sadece o işe yoğunlaştırmaya gayret edin.
   2.   Ders çalışmanın ve bunun sonucunda gelecek başarının sizin için ne tür bir anlam ifade ettiğini net olarak belirleyin. Unutmayın “Gideceği limanı bilmeyene, hiçbir rüzgar fayda etmez.”
   3.   Konunun ana fikrini ve mantığını öğrenmeye çalışın. Böylece zihninizde bir anlama kavuşmamış ayrıntılarla boğuşmayacak ve dikkatinizi dağıtmamış olacaksınız.
   4.   Hangi konuyu ne düzeyde bildiğinizi tespit edin ve soru çözmeye bilgi seviyenize uygun soru
   5.   Unutmayın öğrenme kolaydan zora doğru gerçekleşen bir yapıya sahiptir. Bilgi düzeyinizi aşan bir kitaptan çalışmanız ders çalışmaya karşı bir isteksizlik meydana getirebilir.
   6.   Ders çalışmaya başlamadan önce konuyla ilgili sorular hazırlayın. Derse sorulara cevap arayacak şekilde çalışmak, konsantrasyonu artıran önemli faktörlerden birisidir.
   7.   Dikkatinizi dağıtan faktörlerin (TV, arkadaş, poster, resim...) olmadığı bir ortamda çalışın.
   8.   Dikkatinizi toplamak ve dağılmasını önlemek için kendinizi zorlayın ve ders çalışmayı bir alışkanlık haline getirin. Kendinizi zorlamanız, bir süre sonra  yerini isteğe bırakacaktır. 1800’lerin sonlarında New York’un fakir göçmen mahallelerinde çektiği fotoğraflarla ünlenen Jacob Riss çalışma sürekliliğinin önemini şöyle ifade etmektedir: “Çaresiz kaldığım zamanlarda gider, bir taş ustası bulur, onu seyrederim. Adam belki yüz kere vurur taşa. Ama değil kırmak, küçücük bir çatlak bile oluşturamaz. Sonra birden, yüz birinci vuruşta taş ikiye ayrılıverir. İşte o zaman anlarım ki; taşı ikiye bölen o son vuruş değil, ondan öncekilerdir.” Unutmayın “Hiçbir tutkulu çaba karşılıksız kalmaz.”
   9.   İstediğiniz hedefe ulaştığınızda yapmaktan hoşlanacağınız bir şeyi kendinize ödül olarak verin. (Örneğin ben, sıcak ve boğucu bir günde bu kitapçığı hazırlarken motivasyonumu toplamalı ve konsantrasyonumu bu çalışma üzerinde yoğunlaştırmalıyım. Bunu başarabildiğim takdirde kendime vereceğim ödül ise şu: Yaz mevsiminin sıcak bir hafta sonunda Antalya’nın Konyaaltı plajında şezlongun üzerinde güneş ışınlarının tenimdeki sıcaklığını hissetmek ve güneş ışıklarıyla oynaşan dalgaları seyrederken soğuk bir şeyler içmek... Güzel bir hayal değil mi? Bu cümleleri yazarken bile dikkatimi yoğunlaştırdığımı hissedebiliyorum. Ancak hayali fazla uzatmamak gerek, yoksa vakit akıp giderken kış gelebilir ve hayaller bir sonraki bahara kalabilir!)
   10.   Masada çalışmayı bir alışkanlık haline getirin ve çalışma masanızı kesinlikle başka bir amaç için kullanmayın.
   11.   Çalışırken her iki ayağınızın da yere paralel uzanmasına, otururken sırtınızın dik olmasına, kaslarınızın fazla gergin olmamasına, odanızın ne çok sıcak ne de çok soğuk olmasına dikkat edin.
   12.   Ders çalışırken ne yemekten başka bir şey düşünemeyecek kadar aç ne de rehavete kapılacak kadar tok olun.
   13.   Çalıştığınız odayı sık sık havalandırmayı ihmal etmeyin. Zira az havalandırılan ortamlar dikkat düzeyini zayıflatmaktadır.
   14.   Sadece sonuca (sınavlardan aldığınız puana) odaklanarak dikkatinizi dağıtmayın. Bu durumu abartarak moral bozukluğu yaratmak bir süre sonra kendine güvensizliğe ve başarılı olamama korkusundan kaynaklanan bir motivasyon ve konsantrasyon bozukluğuna neden olabilmektedir.
    
   Küçük bir hikâye
    Genç çekirge karate hocasına sorar:
   –  Ne kadar sürede sizin seviyenize gelirim?
   – 10 yıl!
   – İki katı çalışsam?
   – 20 yıl!
   – Üç katı çalışsam?
   – 30 yılda!
   – Ne kadar çok çalışsam, süre o kadar uzuyor, bu nasıl iş hocam?
   – Sen gözünü sonuca dikmişsin. İnsanın gözü bu kadar sonuçta olunca, önünü görmesi için tek gözü kalıyor!

   Linkback: http://www.evdersleri.com/ogrenci-icin/konsantrasyon-problemleri-nasil-cozulebilir-t3181.0.html


   Benzer Konular
   Moderatöre rapor et   ip Kayıtlı


   Paylaş deliciousPaylaş diggPaylaş facebookPaylaş furlPaylaş linkedinPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş twitter
    

   0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

   Kullanıcı Bilgisi

    
    
   Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

     Eklentili Son 100 Dosya

   Son 100 Dosya İçin Buraya Tıklayın

   Sayaçlar

   Yandex.Metrica